یادداشت

سلبریتی ها اول از قوانین کشورها مطمئن شوند بعد سفر کنند

انتشار عکس های لو رفته از مجری معروف صدا و سیما، جدا از تمامی بحث هایی که در پی داشت، حدالقل این مسئله را مشخص کرد که افراد معروف در کشور ما برعکس سلبریتی های جهان، بدون اینکه از قوانین کشورهای دیگر اطلاعی داشته باشند، سفر می کنند.

این نخستین باری نیست که عکسی  نامتعارف از یک سلبریتی ایرانی منتشر می شود و مورد توجه یا قضاوت موردم قرار می گیرد، پبش از این هم بسیاری از چهره های معروف هنری، ورزشی یا سیاسی عکس هایی که با زندگی آنها در ایران متفاوت بود، منتشر شد و جنجال های بسیاری به پا کرد.

اما این مورد بسیار متفاوت بود چراکه درگذشته سوشا مدیا انقدر قوی نبود و با این سرعت امکان پخش اطلاعات وجود نداشت و دوم اینکه مسئله تنها نامتعارف بودن در عکس ها نیست.

مسئله در مورد عکس های لو رفته از بسیار متفاوت تر از موارد گذشته است؛ چراکه این دفعه سوژه عکس که خود را از حامیان حجاب برتر می دانست و به عنوان چهره و نماد زنان محجبه امروزی معروف بود، در محیطی عمومی بدون حجاب معمول ظاهر شده است و این مسئله واکنش های بسیاری را میان مردم بوجود آورده است.

اینکه بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی به نوع حجاب این مجری خانم اعتراض داشتند و یا به تبلیغ و توصیه های وی در مورد حجاب برتر، هدف این یادداشت نیست؛ مسئله ای که فکر می کنم باید به آن توجه شود، مسئله «حریم خصوصی» است که توسط حامیان این مجری و منتقدان انتشار عکس های وی، مطرح می کنند.

در این خصوص باید به دو نکته توجه داشته باشیم، اول اینکه شهرت در هر جای دنیا مانند تیغ دولبه است و همان اندازه که می تواند به فرد برای میزان محبوبیت ، بالابردن درآمد یا پیشرفت کمک کند، به همان اندازه هم می تواند برای وی خطر آفرین باشد؛ چراکه با مشهور شدن و مورد توجه قرار گرفتن، زندگی خصوصی فرد هم مورد توجه عموم قرار می گیرد.

بنابراین بطور کلی افراد مشهور باید همواره با این واقعیت زندگی کنند که مردم همیشه دوست دارند بدانند آنها چکار می کنند، تفریحشان چی هست، با چه کسی زندگی می کنند و حریم خصوصی برای آنها نسبت به سایر افراد جامعه متفاوت است.

این میل و اشتیاق افراد جامعه به دانستن زوایای زندگی سلبریتی ها، چنان مهم است که در بسیاری از نقاط جهان، عکاسی پاپاراتزی یا عکاسی از مشاهیر، شاخه مهم و پردرآمدی در حرفه عکاسی محسوب می شود که بسیار مورد توجه مطبوعات عامه یا به اصطلاح نشریات زرد قرار دارند و این نشریان هم همیشه پردرآمد ترن رسانه بوده اند.

عکاسان پاپاراتزی با هر تلاشی سعی دارند که هر طور شده از زندگی افراد مشهور تصویری بگریرند این هویت حرفه ای آنها است؛ بسیای از افراد مشهور خواسته یا ناخواسته در مقابل دوربین آنها قرار گرفته اند که مهمترین نمونه هم میتوان به حادثه تصادف رانندگی شاهزاده دایانا و نامزدش اشاره کرد که در حال فرار از دست عکاسان پاپاراتزی رخ داد و منجر به فوت شاهزاده دایانا و نامزدش شد.

نکته دیگر مسئله جرم بودن یا نبودن گرفتن این عکس و انتشار آنها از این خانم مجری بود. اینکه اگر از یک شخصیت مشهور در محیط عمومی عکسی گرفته شود، جرمی صورت گرفته و عملی خلاف رعایت «حریم خصوصی» انجام شده است یا نه ، موضوعی است که به قوانین خاص هر کشوری بر می گردد.

قوانین کشورها در این خصوص بسیار با هم متفاوت است و نمی توان با استناد به قانون یک کشور، تعریف واحدی از «حریم خصوصی» در همه کشورها داشت.

در برخی از کشورها از جمله انگلستان، عکاس ها آزادی زیادی دارند تاجائیکه حتی آزادند تا از بیرون خانه افراد مشهور، عکس آنها را در داخل خانه یا کنار پنجره بگیرند و کسی هم معترض آنها نیست.

اما در برخی کشور حتی در اروپا، قوانین بسیار سختگیرانه ای نسبت به عکاسان در این خصوص وجود دارد و گرفتن عکس از افراد در هر موقعیت و مکانی، منوط به کسب اجازه از فرد است. 

به همین علت بسیاری از افراد مشهور جهان که مایل نیستند، عکسی از زندگی خصوصیشان منتشر شود، برای اینکه از دوربین عکاسان پاپاراتزی دور باشند، مراسم ازدواج یا تفریحاتشان را در کشورهایی می گذرانند که قوانین سختی در این زمینه دارد.

در سوئیس، کشوری که خانم مجری با همسر و فرزند خود در حال تفریح بود و عکس های وی منتشر شد، قوانینی بسیار آزادی برای عکاسان دارد بطورئیکه «حریم خصوصی» تنها به محیط های شخصی افراد مانند خانه، باغ و املاکی که متعلق به وی است، اطلاق می شود و تنها ایجاد مزاحمت برای افراد جهت گرفتن عکس، خلاف قانون است.

در واقع عکس های گرفته شده خیلی معمولی محسوب می شوند و تفریح، پیاده وری و نوشیدن را نشان می دهند اما حتی اگر تصاویر خصوصی تری هم گرفته می شد با توجه به اینکه عکاس برای گرفتن تصاویر، مزاحمتی برای کسی بوجود نیاورده ، کار غیر قانونی صورت نگرفته است.

بنابراین مسئله «حریم خصوصی» در محیط عمومی در این کشور اصلا معنا ندارد و حتی اگر خانم مجری با محارم خود تنها در باغی هم بود، عکس گرفتن از وی طبق قانون جرمی محسوب نمی شد.

هرچند که در کل این مسئله اتفاق ناخوشایند و تلخی بود اما انتقاد از گرفتن عکس ها با توجیه اینکه «حریم خصوصی» نقض شده است، نشان از حقیقتی تلخ تر است و آن اینکه چقدر در کشور ما اطلاعات نسبت به قوانین جهانی کم است.

البته انتقاد این مجری و حامیانش در پی واکنش های بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی است که وی را بخاطر نوع حجابی که داشت سرزنش کرده بودند و عده ای نیز وی را ریاکار خواندند؛ اما در هر صورت متهم کردن عکاس به نقض «حریم خصوصی» در سوئیس، جواب بسیاری از منتقدان و کاربران را در شبکه اجتماعی نمی دهد.

به نظر می رسد آنچه که بیش از پیش نیاز است، اطلاعات صیح از قوانی جهانی است؛ پیشنهاد من به افراد معروف این است که حتما اطلاعات خودشان را نسبت به قوانین کشورها بالا ببرند و بعد سفر کنند.

آدرس : خیابان کریم خان - خیابان ایرانشهر شمالی - کوچه نوشهر - پلاک 15 - ساختمان شماره 2 خانه هنرمندان - طبقه 4 - واحد 7

شماره تماس : 09361834511 - 88328422

ساعت کار خانه هنرمندان ( انجمن ) : شنبه تا چهارشنبه ساعت 10 صبح الی 5 عصر

کانال انجمن عکاسان مطبوعاتی در سایت آپارات

تمامی حقوق محفوظ است