اخبار

بیانیه هیأت داوران انتخاب عکاس سال مطبوعاتی در بخش ورزشی

علی رهبر، بیانیه هیأت داوران انتخاب عکاس سال ورزشی را قرائت کرد.

 

اولین دوره اهدای نشان عکاس سال مطبوعاتی ایران در 7 بخش که 6 بخش آن به عکاسان مستند، خبری، ورزشی، زن ، استانی و پیشگام و یک بخش به روزنامه منتخب تعلق می گیرد.

 انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران در نخستین تجربه، تصمیم بر آن گرفت که  ارزیابی، شاخص‌بندی و انتخاب برگزیدگان از طریق هیات‌های داوری در بخش‌های مختلف صورت پذیرد. به همین منظور 7 گروه داوری مشتمل بر 36 داور وظیفه ارزیابی برگزیدگان را برعهده گرفتند.

«احمد معینی جم » عکاس با سابقه و نام آشنای خبری و مطبوعاتی کشور، مسوولیت تشکیل و انتخاب عکاس برگزیده ورزشی سال را بر عهده گرفته و گروهی متشکل از آقایان علی قلمسياه، علی کاوه، نادر داوودی، محمود ظهيرالدينی، علی رهبر و فرشاد عباسی تشکیل و به بررسی عکاسان مطبوعاتی پرداختند.

در مراسم اختتامیه و اعلام عکاس برگزیده ورزشی سال ، آقای «علی رهبر» بیانیه‌ای قرائت و کاندیداها و عکاس برگزیده را اعلام کرد.

متن بیانیه هیأت داوران انتخاب عکاس سال مطبوعاتی در بخش ورزشی به شرح زیر می باشد.

به نام خدا

گفتمان اساسي درباره انديشه و هنر و فرهنگ جامعه، با رويكردي از جامعه انساني معاصر، يافته هاى قابل تاملي دارد. عكاس شخصيتی فرهنگي است، مي تواند گزارشگر باشد ومي تواند به جايگاهی هنرمندانه دست يابد. عكاس ورزشي مي تواند خالق و كاشف زيبايی شناسي نوآورانه اي از حركات وخلاقيتهاي ورزشكاران باشد و به ظرفيت گنجينه ي آثار هنرهاي تجسمي جهان بيفزايد . فرد فعال در اين حوزه میتواند موجب توسعه اقتصادي شود و عكس ورزشی را از حاشيه بازار اقتصادي به مركز اقتصاد بياورد. کارگروه بخش عكس ورزشى اعطای نشان انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ايران در طول جلساتی که داشت و با عنايت به اينکه شايد انجمن عكاسان و نويسندگان ورزشى هم میتوانست به نيابت، انتخاب عكاس ورزشی سال را عهده دار شود،تصميم گرفت تا در سال اول روشی متفاوت با ساير كارگروهها درپيش بگيرد. كارگروه با دو پرسش اساسى مواجه بود كه رسيدن به پاسخ آنها به مدت زمان بيشترى نياز داشت. نخست اينکه آيا جايزه عكاس ورزشى سال بايد به يكى از اعضاى اين انجمن اعطا شود يا نه، و ديگر آنكه با كدام شيوهى منصفانه ترى مي توان كار تمامی عكاسان ورزشى را مورد ارزيابى قرار داد. به همين منظور و با توجه به مدت زمان كوتاهى كه پيش رو داشتيم، كارگروه تصميم گرفت تا از فرصت اعطاى نخستين جايزه استفاده كند و ياد و خاطره پيشگامان و بزرگان اين حرفه را گرامى دارد. امسال قرار و بنا را بر تكريم بزرگان اين حوزه قرار داديم تا اين گرد همايي را به نام بزرگان خود به يادگاري نيک تبديل سازيم و اين مهم آنگاه تجلی می يابد که بپذيريم تجليل از بزرگان در حقيقت، حكمت و كرامت بخشيدن به نسل جوان و آيندگان است. بديهى است كه براى سال آينده بايد با تعمق و همكارى بيشتر پاسخ سوال هاى فوق را يافت و مسير صحيح انتخاب عكاس برتر سال را طراحى و ايجاد كرد. كارگروه انتخاب عكاس ورزشی سال علی قلمسياه، علی کاوه، نادر داوودی، محمود ظهيرالدينی، علی رهبر، فرشاد عباسی، احمد معينى جم

آدرس : خیابان کریم خان - خیابان ایرانشهر شمالی - کوچه نوشهر - پلاک 15 - ساختمان شماره 2 خانه هنرمندان - طبقه 4 - واحد 7

شماره تماس : 09361834511 - 88328422

ساعت کار خانه هنرمندان ( انجمن ) : شنبه تا چهارشنبه ساعت 10 صبح الی 5 عصر

کانال انجمن عکاسان مطبوعاتی در سایت آپارات

تمامی حقوق محفوظ است