اخبار

بیانیه هیأت داوران انتخاب عکاس سال مطبوعاتی در بخش مستند اجتماعی

ابراهیم نوروزی ، بیانیه هیأت داوران انتخاب عکاس سال مستند اجتماعی را قرائت کرد.

اولین دوره اهدای نشان عکاس سال مطبوعاتی ایران در 7 بخش که 6 بخش آن به عکاسان مستند، خبری، ورزشی، زن ، استانی و پیشگام و یک بخش به روزنامه منتخب تعلق می گیرد.

 انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران در نخستین تجربه، تصمیم بر آن گرفت که  ارزیابی، شاخص‌بندی و انتخاب برگزیدگان از طریق هیات‌های داوری در بخش‌های مختلف صورت پذیرد. به همین منظور 7 گروه داوری مشتمل بر 36 داور وظیفه ارزیابی برگزیدگان را برعهده گرفتند.

« ابراهیم نوروزی» عکاس با سابقه مطبوعاتی کشور ، مسوولیت تشکیل و انتخاب عکاس برگزیده مستند سال را بر عهده گرفته و گروهی متشکل از آقایان ابراهیم حیدری و بهنام صدیقی تشکیل و به بررسی عکاسان مستند اجتماعی پرداختند.در مراسم اختتامیه و اعلام عکاس برگزیده مستند سال ، آقای «ابراهیم حیدری» بیانیه‌ هیأت انتخاب را  قرائت و کاندیداها و عکاس برگزیده را اعلام کرد. متن بیانیه هیأت داوران در بخش انتخاب عکاس خبری به شرح زیر می باشد.

متن بیانیه هیئت داوران انتخاب عکاس سال مطبوعاتی در بخش مستند اجتماعی به شرح زیر می باشد.


عکاسی مستند حافظه خلاق حیات بشری است، ﺷﻬﺎدت ﻣﻲدهد به بر آنچه بر فرزندان انسان گذشته است. جهانی را روایت می کند که هست، عکاس مستند صادقانه، شجاعانه و حتی به قیمت جان خویش، آینه ای در برابر چشمان آدمیان می گیرد تا مستند ببیند حقیقتی را که می بایست. عکس مستند را بقول معلم فقیدمان کاوه گلستان بزرگ می شود نگاه نکرد، می شود خاموش کرد، اما نمی توان جلوی ثبت حقیقت را گرفت، هیچ کس نمی تواند.
هیأت داوران بخش مستند متشکل از ابراهیم نوروزی، بهنام صدیقی و ابراهیم حیدری با عنایت به تصمیم هیات مدیره انجمن صنفی عکاسان مطبوعات مبنی بر انتخاب عکاس سال تشکیل گردیده و در گام نخست طی بحث و گفتگوهای فراوان اقدام به تبیین معیارهای داوری عکاس سال در بخش مستند نمود. معیارهای مصوب در این بخش شامل موارد ذیل می باشند:
-استمرار و مداومت بر عکاسی مستند
- دغدغه مندی و زمان آگاهی
- مطالعه دقیق و انتخاب سوژه بر اساس شناخت
- تاکید بر داستانگویی بصری
-توجه به مسائل انسانی
-نگاه خلاق و مواجهه هنرمندانه با موضوع
-ارائه صحیح در بستر حرفه ای
پس از تیین معیارهای داوری، مانع اصلی بر سر راه داوری، عدم وجود منبعی جامع، منسجم و به روز از اطلاعات و آثار عکاسان مستند بود که پیشنهاد می شود انجمن صنفی عکاسان مطبوعات نسبت به ایجاد بستری مناسب برای ایجاد پروفایل و ارائه آثار عکاسان مستند اهتمام ورزد.
نهایتا هیات داوران مصمم به بررسی دقیق آرشیو آنلاین روزنامه ها و مجلات، بخش عکس مستند خبرگزاری ها، سایت های شخصی عکاسان، آرشیو آنلاین جشنواره های داخلی و بین المللی، پروفایل های آنلاین عکاسان و حتی صفحات شخصی عکاسان در اینستاگرام گردید.
نهایتا پس از بررسی آثار در دسترس عکاسان مستند، شش عکاس شامل آقایان احسان کمالی، ابوالفضل ماهرخ، علی حامد حق دوست، بهروز خسروی، علی کاظمی و حامد سوداچی به داوری نهایی راه یافتند. هیات داوران عکاس مستند سال ضمن تقدیر از هر شش عکاس راهیافته به داوری نهایی، به پاس نگاه موسع انسانی، دغدغه مندی مستمر، تمرکز همزمان بر مسائل انسانی، اجتماعی و زیست محیطی، نشان عکاس مستند سال 96 ایران را تقدیم می کند به : علی حامد حقدوست

آدرس : خیابان کریم خان - خیابان ایرانشهر شمالی - کوچه نوشهر - پلاک 15 - ساختمان شماره 2 خانه هنرمندان - طبقه 4 - واحد 7

شماره تماس : 09361834511 - 88328422

ساعت کار خانه هنرمندان ( انجمن ) : شنبه تا چهارشنبه ساعت 10 صبح الی 5 عصر

کانال انجمن عکاسان مطبوعاتی در سایت آپارات

تمامی حقوق محفوظ است