اخبار

شاهرخ حاتمی در گذشت

«شاهرخ حاتمی در گذشت»
جمله‌ی خبری تلخ و کوتاهی که باعث بیادآوردن بیش از نیم قرن تلاش‌‌های یکی از بهترین عکاسان مطبوعاتی و البته هنرمندان ایران شد.
آخرین اثر شاهرخ حاتمی در ایران کتاب نفیس «الله اکبر» است که در سال 1358 و در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به چاپ رسید. کتابی که سرشار از تصاویر غنی، جسورانه و تاثیرگذار انقلاب از نوفل لوشاتو تا تهران است. متاسفانه فاصله‌ای 38 ساله بین ایشان و جامعه هنری و مطبوعاتی ایران باعث شده است که بسیاری از عکاسان جوان از شناخت و یادگیری از وی و آثارش محروم باشند.
هرچند به جرأت می توان گفت همه مردم ایران لااقل عکس معروف او که از امام خمینی (ره) در نوفل لوشاتو گرفته‌ است و متاسفانه در کتب درسی بدون ذکر نامش منتشر شده است را بخوبی می‌شناسند.
شاهرخ حاتمی در سال 1329 از روزنامه نگاری به عکاسی مطبوعاتی روی آورد و کودتای 1332 را برای مجله لایف عکاسی کرد.
او در طول عمر هنری مطبوعاتی خود بسیاری از وقایع مهم خاورمیانه و دنیا از جمله پیمان صلح اعراب و رژیم صهیونیستی در سال 1977 را به ثبت رساند و در عین حال رابطه خود را با جامعه هنری دنیا به نوعی حفظ کرد که توانست عکاس اختصاصی فیلم‌های بزرگی همچون دکتر ژیواگو (دیوید لین)، فارنهایت 451 (فرانسوا تروفو) و کنستی از هنگ کنگ (چارلی چاپلین) باشد.
وی در سال 1968 به جز عکاسی از فیلم بچه رزماری اثر رومن پولانسکی فیلمی مستند درباره آن به نام "میا و رومن" نیز ساخت.
شاهرخ حاتمی پس از چهار ماه بستری در بیمارستان بدلیل مشکل ریوی روز گذشته در منزل خود در پاریس درگذشت. انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران در گذشت این عکاس بزرگ را به جامعه هنری و علی الخصوص عکاسان مطبوعاتی ایران تسلیت عرض می‌نماید.

آدرس : خیابان کریم خان - خیابان ایرانشهر شمالی - کوچه نوشهر - پلاک 15 - ساختمان شماره 2 خانه هنرمندان - طبقه 4 - واحد 7

شماره تماس : 09361834511 - 88328422

ساعت کار خانه هنرمندان ( انجمن ) : شنبه تا چهارشنبه ساعت 10 صبح الی 5 عصر

کانال انجمن عکاسان مطبوعاتی در سایت آپارات

تمامی حقوق محفوظ است