اخبار

نقد و بررسی مستند «شرح یک عکس»

کیوان کثیریان در نشست «شرح یک عکس» که توسط انجمن عکاسان مطبوعاتی ایران در ششمین همایش 10 روز با عکاسان برگزار شد به نقد و بررسی این فیلم مستند ساخته سایتار امامی پرداخت.

اولین کار مستند ساتیار امامی، که او را به عنوان عکاس باسابقه مطبوعات می‌شناسیم درباره یک عکس است. یک سوژه جذاب و بکر که با پرداختی به‌موقع و به‌قاعده، موفق می‌شود مسیر درستی را برگزیند، تا انتها این مسیر را طی کند و همه چیز را تا حد امکان درباره آن عکس برملا کند.

شرح یک عکس
عکس مشهور کودک بیماری که از حادثه تروریستی مجلس جان به در برد، بهانه‌ای شده تا کارگردان، هم روی سرگذشت کودک تمرکز کند، هم به حادثه مجلس بپردازد و هم بر تاثیر رسانه -و بطور مشخص عکاسی خبری- تاکید کند.
در «شرح یک عکس» کارگردان تلاش می‌کند جزئیات حادثه مجلس را از زوایای مختلف گزارش کند و در این راه تصاویر فیلمبرداری شده توسط عکاسان حاضر در صحنه حادثه به شدت به کمک ساتیار امامی آمده است. این عکس در همراهی افکار عمومی جهان با ایران در این حادثه تروریستی تاثیر بسزایی داشت و جان کودک را هم نجات داد.

شرح یک عکس
فیلمساز «شرح یک عکس» سعی در اثبات تاثیر مثبت حضور رسانه ها در محل اتفاقات مهم داشته و تلاش می‌کند این حضور را به همراه تحلیل کارشناسان رسانه مثبت و مفید نشان دهد. تمرکز بر تاثیر این عکس در دیده شدن عماد و نهایتا توجه مسئولان به او و نجات جان کودک این هدف را تقویت می‌کند.
گرچه حرف مهم دکتر شکرخواه در فیلم هم کاملا قابل تامل است که: «عمادها در این جامعه فراوانند ولی متاسفانه کسی آنها را نمی‌بیند.»
فیلم تلاش کرده در عین تمرکز بر سوژه اصلی به «جامعیت» در پرداخت موضوع نزدیک شود و تا حدود زیادی موفق شده است و این از مزایای«شرح یک عکس» است. این فیلم به عنوان کار اول ساتیار امامی فیلمی متقاعد کننده، جمع و جور و البته امیدوار کننده است.

آدرس : خیابان کریم خان - خیابان ایرانشهر شمالی - کوچه نوشهر - پلاک 15 - ساختمان شماره 2 خانه هنرمندان - طبقه 4 - واحد 7

شماره تماس : 09361834511 - 88328422

ساعت کار خانه هنرمندان ( انجمن ) : شنبه تا چهارشنبه ساعت 10 صبح الی 5 عصر

کانال انجمن عکاسان مطبوعاتی در سایت آپارات

تمامی حقوق محفوظ است