اخبار

آشنایی با حقوق عکاسان

کتاب حقوق عکاسان با عنوان کلی بررسی، تحلیل و تحشیه قوانین و مقررات حقوق عکاسان؛ آنچه هنرمندان و اصحاب رسانه باید از قوانین بدانند، تالیف رامین کاکاوند در قالب ۳۲۰ صفحه با قیمت ۲۵ هزار تومان منتشر شده است.
این کتاب با هدف آشنا کردن عکاسان ایرانی با قوانین و جنبه‌های مختلف حقوقی مرتبط با عکاسی و تولید و عرضه‌ی عکس در هشت فصل تالیف شده است: حقوق مدنی و قراردادها، حقوق تجارت، حقوق جزا، حقوق مالکیت فکری، حقوق رسانه‌ها و ارتباطات جمعی، حقوق کار، حقوق نظام صنفی و حل فصل اختلافات حقوقی.

کتاب حقوق عکاسان
در بخشی از کتاب آمده است: « توجه داشته باشید که اشخاص خصوصی اختیارات بسیار کمی برای محدود کردن شما در عکاسی دارند و حتی حق متوقف کردن و ایجاد مزاحمت برای شما را در آن لحظه ندارند. تنها کاری که آن ها می توانند انجام دهند این است که بعدا علیه شما در دادگاه صالح طرح دعوی نمایند. اما چنانچه شخصی با شما مشاجره کرد و یا در مخمصه افتادید یا با کسی مواجه شدید که از هویت شما سوال می کند و یا علت عکاسی را جویا می شود، نه تنها ملزم به پاسخ گویی نیستید بلکه ابدا نیاز نیست هویت خود و یا علت عکس برداری را آشکار کنید. چرا که آن ها اصلا حق پرسیدن چنین سوالاتی را ندارند. مهمتر از همه اینکه هیچ کس حق توقیف دوربین، کارت حافظه و فیلم شما را ندارد و شما ملزم به تحویل آن ها نیستید حتی اگر طرف شما پلیس باشد..»
مولف درباره محتویات کتاب می گوید: « در کتاب حاضر علاوه بر ارائه‌ی مباحث مهم و مرتبط با حقوق عکاسان آنچه را که باید هر فعالی در عرصه‌ی هنر یا مطبوعات از قوانین بداند به زبانی ساده و با مثال‌های ملموس توضیح داده شده است. در انتهای کتاب نیز اصطلاحات حقوقی و کلماتی که نیاز به توضیح داشتند بیان شده تا ضمن آشنا کردن مخاطبین با اصطلاحات و عناوین حقوقی، حتی‌المقدور رضایت خاطرشان را در رفع نیازمندی‌های روزمره فراهم کند.»
در بخش دیگری از کتاب آمده است: « عکاسی از اشخاصی که در محل های عمومی قرار میکیرند (حتی بدون رضایت آن ها) مجاز است مگر اینکه در گوشه ای پناه بگیرند یا در خفا (مثلا در داخل اتومبیل با شیشه های دودی یا رختکن یا حمام عمومی و استخر ها) باشند. چنانچه عکاس با حضور مکرر خود در اطراف سوژه و تعقیب وی موجبات ناراحتی سوژه را فراهم نماید ممکن است به اتهام مزاحمت مورد پیگرد قرار گیرد. اما عکاسی از ساختمان ها و محل های حساس دولتی و قرارگاه های نظامی که خطری علیه امنیت ملی تلقی می شود، ممنوع است. طبق ماده 140 تصویب نامه نویسندگان مطبوعاتی و خبرنگاران مصوب سال 1354 در خصوص وظایف و تکالیف خبرنگار، نقل و نشر اخبار از مقامات انتظامی و قضایی و عکسبرداری از موسسات نظامی و اماکنی که با امنیت عمومی ارتباط دارد، بدون کسب اجازه قبلی ممنوع است...»

آدرس : خیابان کریم خان - خیابان ایرانشهر شمالی - کوچه نوشهر - پلاک 15 - ساختمان شماره 2 خانه هنرمندان - طبقه 4 - واحد 7

شماره تماس : 09361834511 - 88328422

ساعت کار خانه هنرمندان ( انجمن ) : شنبه تا چهارشنبه ساعت 10 صبح الی 5 عصر

کانال انجمن عکاسان مطبوعاتی در سایت آپارات

تمامی حقوق محفوظ است