اخبار

طبق قانون، یک اثر عکاسی تا 30 سال پس از انتشار حمایت می شود

 

به گزارش خبرنگار انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران، در حاشیه برگزاری سومین دوره نشان عکس سال مطبوعاتی ایران، نشست تخصصی«حقوق عکاسان» با موضوع بررسی حقوقی پرونده‌های عکاسی با حضور «رامین کاکاوند» عکاس و مولف کتاب حقوق عکاسان و نیز وکیل پایه یک دادگستری، چهارم تیرماه در گالری ممیز خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

در قانون امریکا حتما باید یک اثر ثبت شود تا از آن حمایت شود ولی در قانون ایران، به محض تراوش فکری و شکل گیری اثر از ذهن هنرمند روی کاغذ و به منصه ظهور در آمدن آن، از آن حمایت می‌شود. هرچند ثبت آثار در ایران اجباری نیست، اما بهتر است، عکاسان تصاویر ارزشمندشان را مطابق قانون در سامانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت برسانند. عکاسی که اثرش را به صورت قانونی ثبت کند، همیشه در دفاع از حق خود در دادگاه جهت اثبات حقانیت خود با ارایه برگه ثبت اثر، یک مرحله جلوتر خواهد بود و بار اثبات را بر دوش طرف مقابل خواهد گذاشت.

رامین کاکاوند، عکاس و وکیل پایه یک دادگستری در این نشست به بررسی تطبیقی کپی رایت در کشورهای مختلف پرداخت و همچنین قانون حمایت از حقوق مولفان و پدیدآورندگان آثار هنری مصوب 1348 در ایران را تشریح کرد.

مولف کتاب «حقوق عکاسان» ضمن بررسی پرونده‌های قضایی در حوزه عکاسی اعم از خارجی و آنهایی که وکالت آن را بر عهده داشته است بیان داشت:  قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان صراحتا بیان می‌دارد که یک اثر عکاسی تا 30 سال پس از انتشار حمایت می شود و نقض حقوق مادی و معنوی و تخطی از آن مجازات حبس به دنبال خواهد داشت.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به قانون حفظ حقوق شهروندی گفت: طبق این قانون، در صورت عکاسی از محل غیر مجاز دوربین و ادوات ارتکاب جرم نباید توسط پلیس بدون بازداشت خود شخص از او گرفته شود. بلکه اول باید عکاس بازداشت شود و بعد وسیله ارتکاب جرم توقیف شود و در غیر این صورت عکاسان شک نکنند که با دزدی که جعل لباس و مدارک شناسایی مامور نیروی انتظامی کرده است، روبرو هستند و نباید دوربین را به او تحویل بدهند. همچنین طبق قانون حفظ حقوق شهروندی، نمی توان وسیله‌هایی که مربوط به ارتکاب جرم نیست را توقیف کرد.

کاکاوند در بخش دیگری از این نشست به اتفاقی که بسیار در شبکه‌های اجتماعی برای آثار هنری به خصوص عکس‌ها اتفاق می افتد، اشاره کرد و گفت: بریدن واترمارک و اسم عکاس از عکس‌ها بسیار در فضای مجازی ما اتفاق می افتد که نقص قانون کپی رایت محسوب می‌شود.

آدرس : خیابان کریم خان - خیابان ایرانشهر شمالی - کوچه نوشهر - پلاک 15 - ساختمان شماره 2 خانه هنرمندان - طبقه 4 - واحد 7

شماره تماس : 09361834511 - 88328422

ساعت کار خانه هنرمندان ( انجمن ) : شنبه تا چهارشنبه ساعت 10 صبح الی 5 عصر

کانال انجمن عکاسان مطبوعاتی در سایت آپارات

تمامی حقوق محفوظ است