فروتن: داوری آثار صرفا بر اساس اهمیت خبری و نگاه خلاقانه عکاسان به موضوع صورت گرفته است

انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران طی فراخوانی که در اردیبهشت امسال منتشر کرد از همه عکاسان فعال در حوزه مطبوعات و مستند جهت شرکت در پنجمین دوره نشان عکس سال مطبوعاتی ایران دعوت به عمل آورد. دبیر خانه پنجمین دوره نشان عکس سال مطبوعاتی ایران طبق سنوات گذشته در 6 بخش خبری، مسائل معاصر، پرتره، ورزشی، محیط زیست و مالتی مدیا و با تاکید به عکس‌هایی که در سال 1399 گرفته شده باشند،  اقدام به جمع آوری آثار ارسالی از سوی عکاسان و برگزاری جلسه داوری کرد.

حمید فروتن رییس هیات مدیره انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران پیرامون چگونگی برگزاری این دوره از نشان گفت:

پنجمین دوره نشان عکس سال مطبوعاتی ایران در شرایطی برگزار می‌شود که جهان درگیر همه گیری کرونا هستند با وجود تعطیلی اکثر مشاغل در دنیا، عکاسان خبری و مستند به جهت ماهیت شغلی خود در این همه گیری کرونا، حضور پررنگ‌تری جهت انعکاس اخبار مرتبط با ویروس کرونا داشتند. انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران به واسطه وظیفه صنفی و ذاتی خود اقدام به برگزاری پنجمین دوره اعطای نشان عکس سال مطبوعاتی ایران کرد است که با توجه به موضوعات و حواشی که بیماری کرونا جهان را درگیر خود کرده، بیشتر آثار رسیده به دبیرخانه این دوره از نشان پیرامون ویروس کوید 19 و تبعات آن در زندگی روزمره مردم است.

حمید فروتن در باره تعداد آثار دریافتی گفت: در پنجمین دوره از این نشان، 180 عکاس از سراسر کشور با 1204 اثر در بخش تک عکس و 259 مجموعه عکس شرکت داشته‌اند.

274 عکس خبری، 384 عکس مستند، 169 عکس محیط زیست، 217 عکس پرتره و 160 عکس ورزشی در بخش تک عکس و 56 مجموعه خبری، 115 مجموعه مستند، 63 مجموعه محیط زیست، 29 مجموعه پرتره و 32 مجموعه ورزشی در بخش مجموعه عکس و همچنین 12 اثر در بخش مالتی مدیا در این دوره از نشان مورد داوری قرار گرفته است.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی کشور درباره داوری آثار دریافتی گفت:

داوری آثار صرفا بر اساس اهمیت خبری و نگاه خلاقانه عکاسان به موضوع و بدور از هر گونه جهت گیری سیاسی و به عنوان سند تاریخی برای نسل‌های آینده، انجام شده است.

تجلیل از 4 نفر از پیشگامان عرصه عکاسی مطبوعاتی کشور

در این دوره از نشان و طبق روال سنوات گذشته و با نظر کارگروه پیشگامان نشان عکس مطبوعاتی ایران از  سرکار خانم مریم کاظم زاده، جناب آقای ساسان مویدی، جناب آقای علیرضا عابدی و جناب آقای سعید صادقی به پاس سال ها تلاش و عکاسی در حوزه خبر و مطبوعات در طول انقلاب، دفاع مقدس و بعد از آن و تاثیری که بر رشد و بالندگی عکاسی مطبوعاتی ایران داشته اند، تجلیل خواهد شد.

فروتن در باره تاثیرگذاری این نشان در آینده عکاسی مطبوعاتی کشور گفت: با توجه به نحوه شکل گیری نشان از دوره اول آن و همچنین سیاستگذاری‌هایی که بر اساس یک جایزه مستقل در حوزه عکاسی مطبوعاتی انجام شده است، این نشان و فرایند برگزاری آن تاثیر چشم گیری در آینده عکاسی مطبوعاتی کشور خواهد داشت.

رییس هیات مدیره انجمن عکاسان مطبوعاتی در باره نحوه برگزاری مراسم اختتامیه گفت: مراسم اختتامیه این دوره از نشان عکس سال مطبوعاتی ایران با توجه به همه گیری کرونا و محدودیت‌های اعلامی از سوی ستاد ملی کرونا به صورت محدود و با حضور داروان، پیشگامان و نامزدهای این دوره از نشان، در فضای باز و با رعایت کامل نکات بهداشتی برگزار و مراسم به صورت آنلاین در صفحه انجمن در اینستاگرام و آپارات پخش خواهد شد.